תמ"א 38 - מה זה אומר?

בין אם יש לכם דירה, או שאתם חושבים לרכוש אחת – בטוח נתקלתם במושג תמ"א 38. אנחנו כאן כדי לעשות לכם סדר.

במהלך השנים פגעו באזורינו כמה רעידות אדמה קשות, ומומחים מעריכים שזה הוא עניין של זמן עד שתפגע רעידת אדמה קשה נוספת במדינת ישראל. רבים מהמבנים בישראל בנויים על פי התקן הישן, ואינם עמידים בפני רעידת אדמה.

כדי להתכונן למקרה של רעידת אדמה, אושרה ב-2005 תוכנית המתאר הארצית (תמ"א 38) לחיזוק מבנים קיימים מפני רעידות אדמה. התכנית היא למעשה אוסף תקנות שנועדו לטפל בסיכונים שעלולים להתרחש בעת רעידת אדמה.

תכנית מתאר ארצית מתחלקת לשני סוגים:

תמ"א 38/1
– תכנית זו כוללת חיזוק של הבניין הקיים, הוספת עד שתי קומות, ממ"ד לכל דירה ומעלית. בחלק מהמקרים יקבלו הדיירים גם מרפסות שמש, שיפוץ של חדר המדרגות, לובי חדש לבניין, טיפול בגינה, הוספת חניות ועוד.

תמ"א 38/2 – זוהי למעשה מעין תוכנית פינוי בינוי, והיא כוללת הריסה של הבניין ובנייה של בניין חדש לחלוטין

זה דווקא הגיוני: הרעיון שעומד מאחורי תמ"א 38

חיזוק כלל הבניינים או בנייתם מחדש על ידי המדינה פשוט אינה אפשרית, לכן הגתה המדינה רעיון פשוט: קבלנים יחזקו את המבנים על חשבונם ויקבלו בתמורה זכויות שונות בבניין. כך למעשה נוצרת מעין עסקת חליפין – בעלי הדירות מפקידים את שיפוץ הבניין בידי הקבלן ומקבלים בתמורה דירה חדשה ומשופצת, בשטח גדול יותר, ובתוספות שונות לבניין כמו מעלית, לובי חדש וחניות. הקבלן מצידו, משפץ את הבניין ומקבל אישור לבנות דירות נוספות אותן הוא יוכל למכור. כאשר סוגרים עם קבלן רצוי שיהיה נוכח גם עורך דין לתמ״א 38

עלייה משמעותית בהתעניינות בתכנית

בקרוב ימלאו 15 שנים לתמ"א, וזו הזדמנות מצוינת לסכם את מה שקרה עד עכשיו. על פי נתוני משרד הבינוי והשיכון, עד 2018 חוזקו כ-50,000 דירות, רובן באזורי ביקוש. דווקא בערים בהן קיימת סכנת פגיעה גבוהה יותר מרעידות אדמה, כמו בית שאן ואילת מתבצעים פרויקטים מעטים יותר. זאת כיוון שקבלנים רואים את האזורים הללו ככדאיים פחות.

הנתונים מלמדים כי בשלוש השנים האחרונות ישנה קפיצה משמעותית בהתעניינות בתמ"א 38, כאשר אפשר לחשוב על שתי סיבות מרכזיות לכך.

ראשית, בשנים הללו הושלמו בהצלחה פרויקטים רבים, מה שגורם ליזמים רבים להתעניין בתכנית וכן לבעלי דירות לבדוק את האפשרות לבצע את התכנית בבניין שלהם. אבל הגורם המשמעותי יותר שגורם להתעניינות בתמ"א 38 הוא עליית מחירי הדיור, עלייה שמסרבת להיעצר.

עליית מחירי הדיור, הקושי בקבלת אישורים לבנייה חדשה ופניית המדינה לתכניות מחיר למשתכן גורמות ליזמים להתעניין בפרויקטים מסוג תמ"א 38.

חזרה אל דף הבית – י.ע.ו קבלני בניין בדרום

סגירת תפריט