בתים צמודי קרקע בישראל

קוטג' עם גינה הוא החלום הגדול של המשפחה הישראלית, ואפשר לחשוב על סיבות רבות לכך.

בתים צמודי קרקע - על מה מדובר בעצם?

צמוד קרקע הוא כינוי לבית מגורים בעל קומה אחת, שתיים או שלוש, בו תתגורר משפחה אחת בלבד, ובצמידות לו תהיה גם גינה. כאשר מדברים על בתים צמודי קרקע בדרך כלל חושבים על בתים ביישובים, קיבוצים ומושבים, אולם גם בערים ניתן למצוא לא מעט בתים צמודי קרקע.

למה עדיף לגור בקוטג'?

כאשר חושבים על צמוד קרקע, חושבים על הגינה והמרחבים – אולם היתרון המשמעותי ביותר של קוטג' הוא הפרטיות. כאשר גרים בבניין משותף נמצאים בסמיכות רבה מאוד לשכנים. שומעים אותם צועקים על הילדים מבעד לקיר, ומתעוררים איתם בבוקר. בבית פרטי אתם נמצאים במרחב שלכם, ופוגשים את השכנים רק מעבר לגדר – או ברחוב.

סוגי בתים צמודי קרקע

מקובל לדבר על 3 סוגים של בתים צמודי קרקע:

  • קוטג' חד משפחתי הוא בית צמוד קרקע בו גרה משפחה אחת.
  • קוטג' דו משפחתי הוא בית החולק קיר משותף עם בית נוסף. בתים דו משפחתיים נפוצים ביישובים, והם נבנים בדרך כלל במקביל על ידי אותו הקבלן. בחלק מהמקרים ניתן למצוא חצי בית דו משפחתי שנבנה, ואחרי שנים מתווסף לידו החצי השני, על ידי קבלן אחר.
  • קוטג' טורי הוא בית צמוד קרקע המהווה חלק מקומפלקס שלם בו לפחות 3 בתים הצמודים זה לזה.

האם חלום הוילה מתרחק?

אמנם המשפחה הישראלית חולמת על בית עם גינה, אך מנתוני התחלות הבנייה וכן ממחירי הדיור המטפסים ניתן ללמוד שהיא דווקא מתרחקת מהחלום. רק 28% מהתחלות הבניה ב-2017 היו של בתים צמודי קרקע, זאת לעומת 45% בשנת 2007.
הסבר אפשרי לצניחה בבניית קוטג'ים הוא הביקוש למגורים במגדלים גם בפריפריה. מומחים מסבירים שהביקוש לדירות במגדלי מגורים עולה גם בשל עלותן הנמוכה ביחס לדירות צמודות קרקע.

חזרה אל יעו קבלני בניין בדרום

סגירת תפריט